Jak działają obroże przeciw kleszczom dla psa i kota?

0
Obroża dla psa i kota przeciw kleszczom

W naszym sklepie zoox.pl przykładamy wielką wagę do tego, by zwierzę i jego właściciele czuli się bezpiecznie. Jednym z najważniejszych aspektów tego bezpieczeństwa jest zdrowie – zwierzęcia i nasze. Nawet podczas codziennej aktywności, jaką jest np. spacer ze swoim psem, można przynieść do domu kleszcza. Jak wiadomo, zarażonych kleszczy jest w Polsce coraz więcej, warto więc zaopatrzyć się w środki, które zminimalizują zagrożenie ryzykiem chorób odkleszczowych dla naszego zwierzęcia i dla nas.

Dlatego sklep zoox.pl oferuje szeroką gamę produktów, które pomogą ochronić psa, kota czy gryzonia przed atakiem kleszczy.

 

Obroże przeciwkleszczowe i przeciwpchelne

W sklepie zoox.pl mamy w ofercie obroże przeciwkleszczowe i przeciwpchelne zarówno dla zwierząt mniejszych, jak i większych. Jeśli zwierzę jest młode i rośnie, warto co jakiś czas poluzowywać mu obrożę, tak by nie urażała go w szyję, a jednocześnie pełniła swoją „antykleszczową” funkcję. Często takie obroże to 2 w 1 – są i przeciwkleszczowe i przeciw pchelne. Poza tym bywają również wodoodporne ‒, a więc 3 w 1. Zanim obroża zacznie działać, tzn. zanim substancje w niej zawarte przedostaną się do skóry zwierzęcia, mija zwykle od dwóch do kilku dni. Przed założenie takiej obroży warto sprawdzić, czy zwierzę jest wolne od kleszczy. Jeśli znajdziemy jakiegoś kleszcza, należy go umiejętnie wyciągnąć (tak, jak w przypadku ludzi, a odpowiednie narzędzia można kupić w aptece) i miejsce po nim zdezynfekować. Wyciąganie kleszcza w niewłaściwy sposób powoduje, że wydziela on więcej substancji chorobotwórczych. Po tych czynnościach i po założeniu obroży dokładnie myjemy ręce. Można to zrobić też od razu, używając rękawiczek. Gdy nie wiemy, jak to fachowo zrobić, najlepiej udać się do weterynarza. Wymiana obroży na nową powinna odbywać się trochę wcześniej przed upływem terminu ważności.

 

Jak działa obroża insektobójcza?

Obroża insektobójcza to obroża, która zawiera substancje zabijające lub odstraszające owady/kleszcze. Substancje te podczas używania obroży stopniowo przenikają  do skóry i sierści zwierzęcia. W zależności od stopnia nasycenia obroża jest skuteczna od 3 do 8 miesięcy. Substancje te są nieszkodliwe dla człowieka i zwierzęcia (np. takie jak permetryna, imidaklopryd, flumetryna). Jednak osoby uczulone powinny szczególnie uważać: najlepiej, jeśli wybiorą obrożę bez substancji, na którą mają alergię. Ważne też, by dzieci nie dotykały takiej obroży, bo mogą np. podrażnić oczy czy błony śluzowe nosa i jamy ustnej.

 

Inne środki ochrony przed kleszczami

Dla kotów, które nie lubią siedzenia w domu i są poza naszą kontrolą, nie poleca się noszenia obroży, bo mogą się gdzieś zaczepić i zrobić sobie krzywdę. W przypadku psów z długą sierścią lub ‒ jeśli chcemy mieć większą pewność, że kleszcz nie zrobi mu krzywdy, oprócz obroży warto również zastosować inne środki ochrony przed kleszczami, działające bezpośrednio na skórę i sierść w takiej postaci jak spray czy krople, a nawet rodzaj tabletek do jedzenia. Warto również dodać do tego metodę pozbywania się kleszczy z ubrań polecaną ludziom przez leśników z Karkonoskiego parku Narodowego. Chodzi o rolkę, która zbiera kleszcze z odzieży. Tak samo może też zbierać kleszcze z sierści zwierzęcia, najlepiej tuż przed powrotem do domu, a nie w samym pomieszczeniu. Oczywiście jest to metoda dodatkowa, a nie jedyna.

 

Choroby odkleszczowe u psów i kotów

Podobnie, jak u ludzi kleszcze mogą wywołać choroby u zwierząt. Te najczęściej spotykane choroby odleszczowe u psów i kotów to borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babejszoza, anaplazmoza, erlichioza, mycoplasma i inne.

Dlatego tak ważne jest dbanie i obserwacja psa i kota po pobycie na spacerze, by zwierzak nie przyniósł z niego niemiłej niespodzianki w postaci zainfekowanego kleszcza, który może również przenieść się na ludzi. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości obrożę przeciwkleszczową czy inne środki odstraszające/zabijające kleszcze oraz pamiętać o własnej ochronie przed tymi uciążliwymi pajęczakami, tak by zminimalizować ryzyko chorób  i w pełni odczuwać radość i korzyści płynące z posiadania psa czy kota.

Dlatego pamiętaj o sklepie zoox.pl i odwiedzaj naszą stronę. Tu znajdziesz produkty, które pomogą Ci właściwie zadbać o Twojego zwierzaka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

 

2023 © HAIBAU Sp z o.o. | realizacja everART | Sklep internetowy Shoper.pl

 

Sklep internetowy Shoper.pl